Paphiopedilum Norito Hasegawa

14 01 2010

Paphiopedilum Norito Hasegawa on 1992. aastal Terry Rooti poolt registreeritud hübriid, mille vanemateks on Paphiopedilum malipoense ja Paphipedilum armeniacum. Oma nime on ta saanud tuntud orhideekasvataja ja paphide populariseerija Norito Hasegawa järgi. Välimuselt meenutab hübriid pigem malipoenset, eriti mis puudutab õie kuju ja õievarre pikkust, kuid õis on suurem kui kummalgi esivanemal. Samuti lisab armeniacum talle kollakamat tooni, nii et õie värvus võib varieeruda erinevates toonides kollase ja rohelise vahel. Kahjuks ei ole hübriid pärinud malipoenselt lõhna, kuigi kirjanduse andmetel on mõningatel kloonidel olnud tunda kerget vaarikalõhna. Kasvutingimustelt on Norito Hasegawa väga sarnane parvisepalumi grupi liikidele.

Minu taim kasvab põhjapoolsel aknalaual ja saab ainult looduslikku valgust. Õnneks on seda kogu raha eest, sest ainsaks valguse varjajaks on pilved ja kajakad. Temperatuur jääb talvel 15-23 kraadi vahele, suvel võib päikeseliste ilmadega ka mõnevõrra kõrgem olla. Kastmisel ja väetamisel jälgin aastaaegade rütmi ja kütteperioodi. Kuna kõik paphid on tundlikud soolade suhtes, siis väetan pigem lahjema lahusega ja sagedamini. Samuti on oluline iga-aastane ümberistutamine (äärmisel juhul võib seda teha ka iga kahe aasta järel). Uus võrse kasvab lühema või pikema risoomi tippu, mis jääb küll lühemaks kui malipoense oma. Kuna suurim viga paphide kasvatamisel on liiga suur pott, siis sobivad eriti parvisepalumitele laiad ja madalad potid. Sobivates tingimustes võib taim aasta jooksul kasvatada mitu uut rosetti. Need võivad õitseda kohe peale küpsemist, kuid vahel ka aasta-paari pärast.

Üldiselt peetakse Norito Hasegawat kergesti kasvatatavaks ning algajale igati sobilikuks hübriidiks. Minu kogemused ainult kinnitavad seda väidet. Soetasin taime ühe rosetiga, esimesel aastal lisandus üks, teisel aastal juba kolm uut rosetti. Lehed on 10-15 cm pikad, õievars oli eelmisel aastal 50 cm pikk, õie läbimõõt 12 cm. Pildid ongi pärit eelmise aasta õitsemisest. Õis avanes veebruaris ning püsis üsna mitu nädalat. Sel aastal õitseb siis esimene minu juures kasvanud rosett, õievars on saavutanud peaaegu täispikkuse ning pung on juba avanemas. Täie ilu peaks ta saavutama nädala pärast.

Lisaks oma kogemustele oli selle jutu kirjutamisel abiks Harold Koopowitz’i raamat “Tropical Slipper Orchids”. Pildid on teinud Merle.

Advertisements

Toimingud

Informatsioon

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: